Истории на успелите от “Талант на годината” и “Обяд с шефа” / 17.03.2025 г.

Една от водещите мисии на Адвокатско дружество „Гугушев и партньори“ винаги е била да подкрепя младите таланти на България. Вярваме, че професионализмът и желанието за развитие са аспекти на личността, които развиваме от най-ранна възраст, особено ако попаднем в подходящата, мотивираща среда. Ето защо екипът ни винаги е бил отворен за млади специалисти, които са готови да напредват в професионалния си опит и квалификация. Открихме съмишленици в лицето на To The Top – водеща маркетинг агенция, вдъхновена от идеята да бъде мост между студентите и отговорния бизнес, защото това е пътят към устойчивото развитие на обществото ни. Благодарение на събитията на To The Top – конкурсът „Талант на годината“ и инициативата „Обяд с шефа“, се запознахме с две изключителни млади дами, които ни впечатлиха, както с професионалните си качества, така и с личната си ерудиция, и станаха ценна част от нашия екип. Днес имаме удоволствието да ви представим Йоана Романова и Лазара Причкапова, защото за младите таланти на България трябва да се говори и да се знае.
Йоана, моля представи се с няколко думи
Здравей! Казвам се Йоана Романова и към този момент съм семестриално завършила и ми предстои явяване на държавни изпити. Присъединих се към екипа през октомври месец миналата година, в отдел „Недвижими имоти и строителство“, но работя активно и с колеги от други отдели.
По време на обучението си съм участвала в редица национални и международни състезания по право, сред които такива в сферата на правата на човека, правото на ЕС, международната търговска медиация, международния търговски арбитраж, както и на административното право и процес. През периода 2019-2021г. се обучавах в специализирано обучение по съвместна програма между Софийския университет и Университета в Кеймбридж, което завърших и получих Диплома по английско право и правни и умения и Диплома по търговско право.
През 2022г. спечелих II-ро място в Академичен форум за писане на научни статии, като статията ми на тема „Дипломатическите имунитети и привилегии – юридически обоснована закрила или възможност за злоупотреби?“ беше публикувана в lex.bg. Двукратен носител на наградата за II-рото място в категория „Право и администрация“ в конкурса „Талант на годината“ (2021г. и 2023г.) съм, а през 2023г. бях удостоена с наградата за III-то място в категория „Правни науки“ в конкурса „Студент на годината“ и с годишна награда „Алма Матер“, връчвана от ректора на Софийски университет за постигнати успехи в образователната дейност. През 2024г., с отбора ми завоювахме първо място и спечелихме първа специална награда в Националното състезание по административно право и процес, проведено във Върховния административен съд.
Също така, съм сертифициран медиатор, вписан в Единния регистър на медиаторите към Министерството на правосъдието.
През 2022-2023г. и 2023-2024г. заемам участие в стажантската програма „Фулбрайт“, като работя със съдии от Софийски градски и Софийски районен съд, и съм носител на голямата награда в стажантската програма – стаж при съдия в окръжен съд в Ню Орлиънс, за стажа си през 2022-2023г.
Защо реши да се включиш в конкурса "Талант на годината"?
Участвала съм в две издания на конкурса, като и в двете бях сред отличените. Първия път доста се колебаех дали да се включа, но в крайна сметка взех това решение благодарение на номинацията, която получих. Смятам, че възможността за номиниране на кандидат е прекрасен начин за мотивиране на хора, които са постигнали успехи в сферата, в която се развиват, да се включат в конкурса, тъй като това ги кара да се чувстват забелязани.
В онзи момент, новината за конкурса беше разпространена в доста групи в социалните мрежи и много от приятелите и колегите ми ми изпращаха събитието, тъй като смятаха, че трябва да се включа, което определено придаде смисъл на участието ми в конкурса.
Какво смяташ, че те отличи?
Смятам, че всички кандидати, с които имах възможността да се срещна на събитието, са постигнали впечатляващи успехи и са се доказали в своята сфера, така че ми е трудно да посоча какво точно е отличило мен, но искрено се надявам, че при разглеждането на кандидатурата ми, журито е успяло да забележи, че не участвам във всички тези допълнителни състезания и обучения самоцелно, а защото те ми носят истинско удовлетворение и ми помагат да преоткривам нови аспекти на професионалния път, който съм избрала – този на юрист.
Какво би препоръчала на студенти, които се колебаят дали да участват?
Вярвам, че всеки млад човек трябва да предизвиква себе си, особено ако има колебания дали да се включи, така че със сигурност бих ги посъветвала да отделят 1час и да подготвят документите си за участие в конкурса.
Също така, подобни събития спомагат за изграждането на връзка между студентите и бизнеса. Благодарение на участието си в конкурса, аз започнах работа по покана на журито в категорията, в която бях отличена – „Право и администрация“ и съм част от екипа вече повече от година, така че ако търсят възможност за развитие, това би могло да бъде допълнителна мотивация за студентите да участват в „Талант на годината“.
Как стигна до стажантска позиция в Адвокатско дружество „Гугушев и партньори“ и какви бяха очакванията ти, когато прекрачи прага на кантората?
Присъединих се към екипа на кантората по покана на адв. Виктор Гугушев, който през 2021г. и 2023г. ме награди с II-рото място в категория „Право и администрация“ в конкурса „Талант на годината“, в която категория „Гугушев и партньори“ е жури вече няколко години. Той ми сподели, че кандидатурата ми го е впечатлила и че би се радвал да работим заедно. Първоначално получих възможността да проведа едномесечен стаж, след който бях поканена да остана на позицията адвокатски сътрудник.
В каква насока те развива стажът при нас и променят ли се първоначалните ти нагласи?
Първоначалните ми очаквания бяха, че е възможно да получавам повече технически задачи, и бях приятно изненадана от факта, че бързо се сработих с екипа и колегите се постараха да ме въведат в работата и да ми дадат възможност да се занимавам с най-различни юридически задачи. Стажът ме развива в най-различни аспекти – станах по-организирана, започнах да обръщам повече внимание на детайлите, но най-ценното за мен е, че се сблъсквам с разнообразни и интересни казуси и че имам възможността да работя с колеги от различни отдели, което ми позволява да не се фокусирам върху конкретна сфера на правото, а да развивам практическите си умения в различни области.
Какво очаква един млад професионалист, когато постъпи на първата си работа?
Всеки млад професионалист, без значение в какво професионално направление се развива, се надява идеите му да бъдат чувани и обсъждани, както и да му бъде давана възможност да извършва разнообразни практически задачи, които да му позволят да развива уменията си. По мое мнение, за всеки млад човек е изключително важна и обратната връзка, която по конструктивен начин да го насочва как да подобри работата си.
Какво е нужно за професионалното развитие на един млад човек днес и с какво бизнес средата у нас може да подпомогне този процес?
Предвид предимно теоретичната подготовка, която студентите получават в университета, най-важното, от което се нуждаят, е възможност да прилагат знанията си и да придобиват практически умения. Във връзка с това, е изключително важно висшите училища да се стремят да улесняват младите специалисти при създаването на връзка с бизнеса, а отделните фирми да извършват подбор на кадрите и да създават възможности за дългосрочно развитие и опции най-добре представилите се стажанти да останат част от екипа и след завършване на образованието си.
Друг ключов момент е предлагането на конкурентно възнаграждение, съобразено с нивото им на квалификация, което да стимулира студентите да се развиват именно в сферата, в която се обучават, тъй като на този етап много от студентите се оказват принудени да не придобиват практически умения във връзка с бъдещата си професия, тъй като възнагражденията в сферата на услугите често се оказват по-благоприятни за ежедневната им издръжка. Това би създало сигурност за младите хора, а в същото време би ги мотивирало да бъдат по-добри специалисти и да имат солидна основа още преди завършването на образованието си, от каквото се нуждае и бизнесът.
С кои свои качества младите професионалисти могат да подобрят бизнес средата и бизнес културата в България?
Смятам, че младите професионалисти, макар и да нямат житейския и професионален опит на по-зрелите си колеги, биха могли да подобрят бизнес средата със свежите си и иновативни идеи, способността да усвояват нови умения по-бързо, добрата си компютърна/техническа грамотност, както и чрез фокусирането върху лични качества, присъщи на по-новите поколения, като по-голяма толерантност и отвореност към създаване на нови контакти.
Какви формати според теб биха помогнали на младите хора за по-реалистична професионална ориентация?
Формати като кариерни форуми и летни стажантски програми са добър вариант за всички млади колеги, които се колебаят между различни направления за развитие, и биха желали да се запознаят с дейността на различните юридически професии.
Как виждаш бъдещето си в професионално отношение и каква е стратегията, която би следвала, за да постигнеш целите, които си си поставила?
Имам щастието да съм открила правилната специалност за себе си и върша работата си с удоволствие. Към този момент съм се фокусирала върху подготовката за изпитите, които ми предстоят, и все още не съм се насочила към конкретно професионално развитие, но проявявам интерес към адвокатската професия, а покрай досега ми със стажантската програма „Фулбрайт“ – и към съдийската. Интересите ми са в сферата на облигационното, вещното и търговското право, както и към гражданския процес.
Стратегията, която винаги съм следвала, е да намирам максимално много допълнителни възможности, чрез които да надградя квалификацията си (обучения, състезания и др.) и да се стремя да не се задоволявам с посредственост.
Съветът ти към хората, на които предстои да започнат работа за първи път е...
Съветът ми към хората, които за първи път ще се сблъскат с предизвикателството да съчетаят университет и работа, е на първо място, да се уверят, че са намерили своето „поприще“ и че ще вършат работата си с желание, и на второ място – да не се ограничават с онова, което могат да научат в университета и на работното си място, а да се развиват и отвъд очакваното от тях.
***
Лазара, моля представи се с няколко думи.
Здравейте, казвам се Лазара Причкапова и съм студент в трети курс в специалности “Право” и “Счетоводство и одит”. Следвам двете специалности паралелно в два различни университета. Имам изразен интерес в сферата на международните отношения и дипломацията, което недвусмислено засилва връзката ми с правото. От март месец правя първите си стъпки в посока на своето професионално развитие, което имам щастието да се случва с подкрепата на Счетоводна къща „Гугушев Файнънс & Акаунтинг“ и Адвокатско дружество „Гугушев и партньори“. Определям се като един млад и мотивиран човек, който отдадено следва целите си и прави правилните стъпки по пътя към реализирането им.
Защо решихте да се включите в кампания "Обяд с шефа"?
Реших да се включа в кампанията "Обяд с шефа", защото имах желание да се срещна с човек, който е успял в направлението, в което искам да се развивам и аз. Основната ми мотивация беше да разбера какви са тънкостите в сферата на правото и как можеш да достигнеш успех, който да е значим за обществото, защото именно това искам да постигна аз.
Какво очакваше от кампанията и от срещата?
От кампанята и от срещата очаквах да са вдъхновяващи и мотивиращи. И те бяха именно такива, сещайки се за тях към настоящия момент, съм щастлива, че участвах.
Какво би препоръчала на студенти, които се колебаят дали да участват?
Без всякакво колебание, бих препоръчала на всеки студент, който има тази възможност, да се включи в кампанията. Тя дава невероятната възможност на студентите да погледнат професионалния свят пряко и да зададат въпроси, свързани с професията, чиито отговори винаги са ги интересували.
Ти премина през стаж в счетоводната къща „Гугушев Файнънс“, а сега си на стажантска позиция в Адвокатско дружество „Гугушев и партньори“. Какви бяха очакванията ти, когато предприе тези два ангажимента?
За мен предложението за тези два ангажимента беше изключително признание и успех. В началото на годината участвах в кампанията "Обядвай с шефа на..." на To The Top Agency и имах привилегията да бъда победител в категорията „Право". Това ме срещна с адв. Виктор Гугушев, който оцени качествата ми и ми даде тази невероятна възможност за развитие, която да ми помогне да се ориентирам по отношение на кариерния ми път. Връщайки се към този момент, тогава не знаех какво точно да очаквам - бях развълнувана и любопитна за това, което ми предстои.
Очаквах, че най-накрая ще мога да наблюдавам връзката между безкрайната теория, която ни преподават в университета и необятната практика в света както на правото, така и на счетоводството. Очаквах, че пред мен ще стоят добри шансове за развитие, но ако трябва да съм честна, половин година по-късно мога спокойно да кажа, че благодарение на чудесната работна среда и усилията, от моя страна очакванията ми тогава са били само малка част от реалността ми сега. Често хората казват, че е най - добре да имаме малки или никакви очаквания. Аз обаче не съм съгласна с това. Смятам, че като млади хора, които са бъдещето на обществото, ние трябва да имаме очаквания, но е от огромно значение тези очаквания винаги да кореспондират с насрещност на уменията и желанието за развитие от наша страна.
В каква насока те развива стажът при нас и променят ли се първоначалните ти нагласи?
Стажът в Счетоводната къща „Гугушев Файнънс“ и Адвокатско дружество „Гугушев и партньори“ не ме развива едностранно само в една насока. Той ми дава пълната палитра от умения, от която всеки един млад професионалист се нуждае. Развива способността ми за планиране на времето, разпределение на задълженията, надгражда знанията ми по задълбочен начин, помагайки ми да изградя мост между теорията и практиката. По време на стажа си, имам щастието да се докосна до изключително мащабни казуси, които недвусмислено ми дават възможност да придобия безценен практически опит. Като една комуникативна личност, няма как да не отбележа, че във връзка с работния процес както на счетоводната къща, така и на адвокатското дружество, се срещам с хора от различни сфери, които са постигнали значими успехи и резултати в развитието си. Това безспорно ме вдъхновява и мотивира.
Първоначалните ми нагласи в голяма степен се припокриват със случващото ми се сега по време на стажа. Всичко в посока на разлика е положително и надминава собствените ми представи, които съм имала.
Какво очаква един млад професионалист, когато постъпи на първата си работа?
Постъпвайки на работа, един млад професионалист очаква на първо място, подкрепа и разбиране. В забързания свят, в който живеем на всеки един от нас доста често се налага да съчетава няколко неща в един ден. За мен това е ежедневие, тъй като едновременно уча и работя. Подкрепата и разбирането на колегите и ръководителите ми, изключително много ми помага. Те са до мен и без притеснение мога да ги попитам, когато имам нещо неясно по даден казус. За всеки млад професионалист това е от огромно значение, тъй като никой не е постъпил на стаж научен. За жалост доста работодатели забравят това, но аз имам привилегията да се развивам в подкрепяща, модерна и поощряваща работна среда. Смятам, че в именно такава среда очаква да се развива всеки млад професионалист, когато постъпи на първата си работа.
Какво е нужно за професионалното развитие на един млад човек днес и с какво бизнес средата у нас може да подпомогне този процес?
За професионалното развитие на един млад човек е нужно да придобива колкото се може повече умения в практическа насоченост. Опитът в моите представи се създава, когато човек положи нужните усилия и реализира възможността, която му е дадена. В тази връзка смятам, че бизнес средата у нас може да подпомогне този процес като създава повече инициативи, стажове, менторски програми и форуми, които да ангажират вниманието на младите и мотивирани кадри.
С кои свои качества младите професионалисти могат да подобрят бизнес средата и бизнес културата в България?
Качествата, които младите професионалисти трябва да притежават са мотивация, отдаденост, отговорност, готовност за полагане на усилия и готовност да се учат от опита на техните ментори. Казано така звучи една идея клиширано, но клишетата са такива, защото най-често са верни. За да избегна шаблоността бих пречупила горепосоченото през моята призма. Като човек, който в момента преминава през професионален стаж в компании, които му дават такива големи шансове за развитие, няма как аз насреща да не предоставям никакви качества, които да подобрят бизнес средата и културата. Именно тези качества, които изброих са причината да правя това, което правя към днешна дата. Ако повече от младите хора в България подхождат по този начин към нещата, с които се захващат в работен план, несъмнено бизнес културата в страната ни ще претърпи положителна промяна.
Какви формати според теб биха помогнали на младите хора за по-реалистична професионална ориентация?
Форматите тип "Обядвай с шефа на...", "Мениджър за един ден", “Посланик за един ден” и др. са формати, които несъмнено помагат на младите хора за по-реалистична професионална ориентация. Това, което според мен е нужно е да бъдат още по - мащабно популяризирани, за да може да достигнат до повече хора. Поради проактивността, която проявявам за участие в такива формати, често получавам въпроси от състуденти и познати как и те могат да участват, тъй като поради една или друга причина не са разбрали за форматите. Тоест, според моите представи, са необходими двустранни действия - за популяризиране от страна на форматите, за информираност и по-голяма активност от страна на потенциалните участници в тях.
Как виждаш бъдещето си в професионално отношение и каква е стратегията, която би следвала, за да постигнеш целите, които си си поставила?
Бъдещето си в професионално отношение виждам като изпълнено с възможности за развитие в сферата на правото и международните отношения. Стратегията, която следвам за постигането на целите си, е свързана с усилията, които полагам и постоянството в тях. Оценявам ли, че нещо е важно, насочвам погледа си към него и с отдаденост правя всяка малка крачка към постигането на голямата цел. До този момент тази стратегия винаги е била успешна за мен!
Съветът ти към хората, на които предстои да започнат работа за първи път е...
Да бъдат отдадени, да правят това, което ги кара да се чувстват удовлетворени и да не се отчайват от трудностите в началото. Отдадеността е качеството, което най-силно може да открои индивида, защото когато той е отдаден дава най-доброто от себе си, а това няма как да остане незабелязано и неоценено. За да дава най-доброто от себе си, човек е нужно да прави това, което го кара да се чувства удовлетворен - търсете го докато не усетите, че сте на правилното място! Не се отказвайте, пътят напред е много по- удовлетворяващ, когато знаеш, че си надскочил себе си, за да се намираш там, където си в момента!