Адвокатско дружество „Гугушев и партньори“ допринесе към изготвеното от SeeNext четвърто издание на анализа „Индустрията за възобновяема енергия в България“, в който се подчертава възобновеният потенциал на страната за инвестиции във вятърната енергия.

След години на стагнация България проправя пътя си към увеличаване на инвестициите във вятърна енергия, както е описано в новото проучване, изготвено от специализираната в предоставянето на корпоративни данни SeeNext, в сътрудничество с Адвокатско дружество „Гугушев и партньори“. Този изчерпателен доклад предоставя подробен преглед на регулаторните постижения, инвестиционните възможности и предизвикателствата, които определят бъдещето на вятърната енергия в България.

Проучването подчертава потенциала на вятърната енергия да се превърне в ключов фактор в портфолиото от възобновяеми енергийни източници в България, като същевременно предлага финансов анализ на по-широкия сектор на възобновяемата енергия и представя последните големи инвестиции в проекти за зелена енергия в страната.

Актуално състояние на вятърната енергия в България:

  • Към края на 2023 г. инсталираните вятърни мощности в България достигат 705 MW, което представлява 3,9% от годишното брутно производство на електроенергия в страната.
  • През 2023 г. вятърните паркове в България са произвели 1 584 GWh, което представлява увеличение от 5,9% спрямо предходната година.
  • В официалните стратегически документи се посочва цел за увеличаване на вятърните мощности с 249 MW до 2030 г.

 

Възраждането на вятърната енергия в България

Ветроенергийният сектор в България, който в миналото е бил възпрепятстван от регулаторни и логистични предизвикателства, сега е готов за значителен растеж. Скорошните законодателни реформи имат за цел да опростят административните процеси и да насърчат проектите за вятърна енергия в морето, докато инициативите за сътрудничество със съседните държави целят да използват неизползвания потенциал на Черно море за вятърна енергия.

Разширяващата се екосистема на България в областта на възобновяемата енергия:

Финансовият анализ на сектора на възобновяемите енергийни източници в България, който обхваща 408 компании, разкрива:

  • Доминиране на слънчевата и вятърната енергия: Фирмите, специализирани в управлението на слънчева и вятърна енергия, съставляват 64% от сектора.
  • Географско разпределение: Основните оперативни центрове включват София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна и Добрич.
  • Тенденции в приходите: Общите приходи на сектора през 2023 г. възлизат на приблизително 1,9 млрд. евро, което отразява 20% спад в сравнение с 2022 г.
  • Маржове на печалба: Въпреки предизвикателствата, маржовете на печалбата в дружествата за възобновяема енергия останаха положителни и възлизаха на 12%, което подчертава устойчивата ефективност.
  • Въздействие върху заетостта: През 2023 г. секторът поддържаше приблизително 12 000 работни места.

Данните подчертават нарастващото значение на вятърната енергия в микса от възобновяеми енергийни източници в България и подчертават ангажимента на страната към устойчиво енергийно бъдеще.

Ключова роля в изготвянето на това проучване имаше старши партньор Костадинка Делева, която допринесе с богатия си опит в областта на енергийното право и регулаторните рамки.

„Този доклад показва готовността на България да приеме следващата фаза на развитие на вятърната енергетика“, каза адв. Делева, старши партньор в Адвокатско дружество „Гугушев и партньори“.

Пълният текст на проучването може да намерите тук:

Renewable Energy in Bulgariа | 2024 edition | SeeNext